Cesta ke zdraví
a pohodě
App store rating

Cesta ke zdraví
a pohodě

Zaměřeno na nohy: Jak o ně pečovat, abychom se vyhnuli nepříjemnému plísňovému onemocnění, a co případně dělat, když už tato situace nastala

Na své nohy prý často zapomínáme. Jednak považujeme za samozřejmost, že nám bezchybně slouží a pak jsou také až na druhém konci těla, jak praví tak trochu pravdivý lidový vtip.

Faktem zůstává, že dokud je vše, jak má být, o nohy nijak zvlášť nepečuje, samozřejmě kromě některých žen, které si dopřávají pedikúru.

Ve svém okolí mám několik lidí, kteří své nohy také dlouho neřešili. Samozřejmě si je pravidelně myli, ale tím veškerá péče končila. Jednoho dne však zjistili, že není vše tak, jak bývalo. Nohy svědily a dávaly najevo, že s nimi není něco v pořádku. Bohužel plísňové onemocnění může potkat kohokoliv. A často si je paradoxně „přineseme“ z míst, kam jsme začali chodit pro zdraví: ze sprch u bazénu, z erární jógové podložky, atd.

Jak bychom se měli o své nohy starat, abychom nebezpečí plísní omezili, a případně řešit už samotný problém, jsem se ptala ředitele Centra péče o nohy a tělo Jaroslava Fešara.

Můžete nám pro začátek, prosím, přiblížit, jak by měla vypadat standardní péče o nohy?
Ideální je spojení běžné domácí péče s pravidelnou profesionální. Domácí péče spočívá v důkladné hygieně, hydrataci pokožky – příležitostně spojené s masáží nohou a pečujícím ošetřením nehtů. Samozřejmostí je průběžné sledování případných změn na nehtech a pokožce a jejich případné bezodkladné řešení. Součástí domácí péče je i používání vhodných bot a ponožek a jejich důsledné ošetřování.

Profesionální centrum už se postará o ostatní. Jedná se zejména o preventivní a rekondiční péči, správnou edukaci a konzultace. Odborník na nohy si díky spolupráci s lékařskými specialisty poradí se všemi problémy nohou. Důkladně a odborně ošetří nehty, pokožku, odstraní všechny případné defekty.

Pokud člověk pravidelně sportuje, co by měl v této oblasti udělat pro své nohy tak nějak navíc?
Musíme si uvědomit, že při sportovních aktivitách se noha více potí a více namáhá. Je dobré myslet na nadstandardní hygienu ve smyslu prevence plísňových onemocnění, používat osvěžující a povzbuzující spreje a nezapomínat na relaxační aktivity po sportovním výkonu. Masáže nohou dokáží každému sportovci hodně pomoci.

Já osobně asi ujíždím na ponožkách, dá-li se to tak říci. Ne každé mi vyhovují a je někdy docela problém sehnat takové, které by odpovídaly mým představám. Zajímalo by mě, které ponožky považujete z hlediska profesionála za nejvhodnější?
Tady bych měl jednu zásadní připomínku směrem k výrobcům. Převážná většina mých klientů si stěžuje, že jejich ponožky příliš škrtí nohu nad kotníky. Takový tlak může způsobit zhoršenou cirkulaci krve, tok lymfy, otoky nohou a další komplikace. Tedy, nechť se zejména všichni kupující zaměří na to, aby jejich ponožky neškrtily. Částečně to lze vyřešit nízkými ponožkami pod kotníky. Jinak doporučuji ponožky s co největším obsahem bavlny.

Tak to s vámi stoprocentně souhlasím. Už několikrát jsem si koupila – ačkoliv to nepotřebuji – ponožky určené pro diabetiky, neboť jejich lemy bývají velmi příjemné. A také velmi často koukám, na použité materiály. Čím více bavlny, tím se mé nohy více radují… Pojďme ale k velkému problému poslední doby – plísním. Souvisí nějak náchylnost k plísňovým onemocněním s nadváhou?
Jak se to vezme. Primárně ne, ale nadváha často souvisí se životním stylem a stravováním. Obsahuje-li strava přemíru sacharidů, může to podporovat rozvoj plísňových onemocnění. Dále se nadváha může spolupodílet na ortopedických deformacích nožních kleneb, vzniku objemnější nohy, stěsnání prstců… A toto lze spolu s nevhodnými botami také považovat za příčinu vzniku plísňových komplikací.

Rozumím. Když už se plíseň tedy vyskytne, jak by měl člověk postupovat, aby se situace hned tak neopakovala?
V první řadě vždy doporučuji navštívit dermatologa, který plíseň potvrdí, nebo vyloučí. Mnohdy se jedná o různé formy neinfekčních kožních projevů, jako jsou psoriáza nebo ekzém a klienti zbytečně podporují farmaceutický průmysl a léčí často něco, co tam vůbec není, případně je léčba neúčinná nebo málo efektivní. V každém případě při podezření na plísňovou infekci podnikneme několik nezbytných preventivních hygienických opatření. Zvýšíme hygienu nohou a minimalizujeme rizika přenosu případné plísně.

Co konkrétně znamená to minimalizování rizik a je vůbec šance, že se plísně zbavíme úplně?
Na obuv existují dezinfikátory, které dokážou vnitřní prostor velmi účinně zbavit nežádoucích mikroorganizmů a také zároveň odstraní i případný zápach. Moderní jsou dezinfikátory s ozónem. Ty najdete v každé profesionální podologické praxi a klienti tak mohou využít možnosti vydezinfikovat obuv během ošetření nohou. Na domácí použití doporučuji používat desinfekční spreje do obuvi s antimykotických účinkem. Ponožky je pak třeba vyprat v desinfekčním pracím prášku a lze je také ošetřit antimykotických sprejem.

  • Co se týká každodenní hygieny, při podezření na plísňové onemocnění doporučuji používat jednorázové papírové utěrky a ty hned po použití vyhodit.
  • Než koupelnové předložky, do kterých si otře nohy každý rodinný příslušník, je lepší nepoužívat nic a podlahu po kontaminaci vytřít desinfekcí.

Plísňové nemoci se samozřejmě můžeme trvale zbavit, ale záleží na mnoha faktorech, zda se znovu objeví, či nikoliv. Rozhodující je celkový zdravotní stav, kvalita stravy, rozsah užívaných farmak, hygiena, vlastnosti obuvi a prádla, rozsah a druh pohybových aktivit atd.

  • Pokud chceme zabránit dalším infekcím plísňového charakteru, musíme po důkladném vyléčení provést revizi bot a ošetřit je.

Dále doporučujeme klientům dodržovat všechny zásady zvýšené hygieny a zdravého životního stylu.

Zmínil jste zdravý životní styl. Jak se díváte na souvislost mezi větší náchylností k plísním a nezdravým jídelníčkem?
Je to podobné jako u většiny kožních problémů. Doporučujeme ze stravy vyloučit nebo omezit sacharidy, sladké nápoje, přemíru kávy a koření, dále kouření a alkohol.
Z lidového léčitelství se s plísněmi umí poprat česnek, cibule, hřebíček, tymián nebo citrónová tráva. V každém případě doporučuji zvýšit přísun na vitamíny bohatých potravin a zlepšit pitný režim.

Děkuji za rozhovor.

Vizitka hosta:

Jaroslav Fešar

  • ředitel Centra péče o nohy a tělo, Praha 4
  • prezident České podologické společnosti, z. s.
  • jednatel PODOLOGIE s.r.o.
  • www.vasenohy.cz , www.podolog.cz

Ing. Macáková Marcela

Studium na VŠCHT ji inspirovalo k zájmu o výživu a zdravý životní styl. Po promoci (1993) psala na toto téma pro řadu časopisů – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví, aj. Vedle blogu Kalorických tabulek, kde pracuje jako editorka a správce facebooku, provozuje již téměř dvacet let vlastní webík www.aerobic.cz. Tam si přijdou na své všichni, které baví jakékoliv skupinové cvičení (aerobik, jóga, pilates…)

22.5.2017 Ing. Macáková Marcela Články, Jak si udržet zdraví

Z archivu

Super nabídka pro cestovatele od ZP 211

Většina z vás už ví, že při cestách do zahraničí nemá spoléhat jen na svoji kartičku pojišťovny.

Ta vám totiž v Evropské unii kryje jen lékařsky nezbytnou zdravotní péči a mimo EU neznamená nic.

Celý článek 25.2.2016

Související články

Mgr. Radka Šmídová: Sacharidy v jídelníčku – ano nebo ne? A případně kolik?

Neuběhne ani den v nutriční ambulanci, abych se nesetkala s někým, kdo si myslí, že mezi ním a vysněnou postavou stojí sacharidy.

V době, kdy na nás ze všech stran útočí reklamy na nízkosacharidové a keto diety, asi ani není divu. Jsou ale vážně právě sacharidy tím nejobávanějším nepřítelem štíhlé linie? Dočtěte až do konce a možná se dozvíte něco, co jste nečekali.

Celý článek 30.9.2024

Jan Lipšanský: Výhody pití studené vody aneb Někdo to rád studené

V ledničce mám plastovou láhev s vodou. Vždy mi totiž víc pomáhalo pít přes den studenou vodu, překvapivě i při nachlazení. Ale všude na internetu se dočtete, že je to nezdravé a voda by se měla pít teplá.

Jak to tedy je?

Celý článek 28.9.2024

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Co dělat, když vám číslo na váze pravidelně kazí náladu

V mojí nutriční poradně se s klienty nejčastěji věnuji tématu hubnutí – redukci hmotnosti.

Na některých vidím, jak je to pro ně začarované téma – hubnou a přibírají pořád dokola. A s každým dalším pokusem je jejich fixace na výsledek větší a větší, sebedůvěra nalomená a urputnost značná.

Celý článek 25.9.2024

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Analýza tělesného složení

Přístroje, jež slouží k analýze tělesného složení, se dnes stávají běžnou součástí ordinací, výživových poraden nebo sportovních center.

Kromě informací o tělesné skladbě, tedy o množství svalů, tuku, vody atp., umožňují posoudit výživový stav člověka. Dávají také přesnější představu o stupni nadváhy nebo obezity, stejně tak ale o případné podvýživě. Je to zajímavý doplněk, díky kterému lze sledovat některé parametry zdraví.

Celý článek 22.9.2024

Deset důvodů, proč nehubnete podle svých představ

Snažíte se dodržovat kalorický deficit, ale stejně se v určitou chvíli zastaví váha na jedné jediné hodnotě a nejde dál? V čem může být problém?

Tomuto tématu jsme se už několikrát věnovali, ale pojďme si pár bodů jen tak v krátkosti shrnout. Ostatně, opakování je matka moudrosti, jak se říká.

Celý článek 17.9.2024

Dostupné všude, kde potřebuješ

Kalorické Tabulky jsou dostupné na webu, telefonu, tabletu i na chytrých hodinkách jako Garmin nebo Apple Watch.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner